05.jpg

Zajímavosti

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

S příchodem léta a vysokých teplot sahám každý rok opakovaně po nádherné knize našeho legendárního cestovatele a nadšeného motoristy F. A. Elstnera Lovci kilometrů. Mám to štěstí vlastnit ještě komunisty necenzurované vydání a je to nádherné čtení o tom, jak autor se svým synem a druhou manželkou absolvovali rekordní dálkovou jízdu s Aero Minorem z Prahy na rovník do přístavu Cotonou, hlavního města dnešního Beninu, tenkrát to ale byla Dahomej, na břehu Guinejského zálivu na rovníku.

A jak se začtu do působivého cestopisu, okamžitě mě běží hlavou vzpomínky na naše cesty po Africe. Na spousty krásných zážitků a dobrodružství, protože jsme měli to štěstí, zažít a prožít ještě opravdové africké Dakary, motoristické maratóny, které tehdy ještě plně odpovídaly snům, přáním a filosofii jejich zakladatele Thierry Sabina. Jinými slovy, kdy trať bylo potřeba prvně najít a pak se teprve závodilo. Zkušený a kvalitní navigátor se cenil zlatem a synonymem Dakaru byla osamělost, nekonečné prostory pouště bez živáčka, bloudění... A byla to doba, kdy kromě několika továrních nebo velkých profesionálních týmů startovala ve všech kategoriích obrovská spousta dobrodruhů, pro které byl Dakar symbolem smyslu života, nebo i jakýmsi životním stylem.

 

Dakar byla výzva, výzva překonat sám sebe, překonat nástrahy pouště a černého kontinentu a dojet do vysněného cíle. Vyjet na cílovou rampu na břehu Růžového jezera a pak se podívat na Cap Manuel, nejzápadnější výběžek Afriky nedaleko senegalské metropole. Pro tyhle všechny většinou nějaké průběžné pořadí nemělo žádný význam, jediný cíl bylo dojet. Velká rodina posledních opravdových motoristických dobrodruhů... Měli jsme tu čest, zažít opravdové legendy Dakaru, mluvit s nimi, potkávat je denně v bivaku... Ari Vatanem, Jean Pierre Fontenay, Bruno Saby, Hiroshi Masuoka, Kenjiro Shinosuka, Jean Louis Schlesser, Jutta Kleinschmidt, Stéphane Peterhansel, Heinz Kinigadner, Fabrizio Meoni, Richard Sainct, Jordi Arcarons, Thierry Magnaldi, Nani Roma, Fernando Gil, Carlos Sotelo, Oscar Gallardo, Norbert Schilcher, Jürgen Meyer, Gérard Jimmink, Karel Loprais, Zdeněk Kahánek, Vlastík Buchtyár, Milan Kořený, Radek Stachura, Jirka Žák, Láďa Fajtl, Etiénne Smulevici, Gilbert Versino, Johann Peter Reif, Hans Stachy, Vladimír Čagin, Firdaus Kabirov, Jan De Rooy, Gerard De Rooy... A mohl bych psát dál a dál...

Prožili jsme poslední africký Dakar v roce 2007 přímo na trati. Někdy na trati speciálu, někdy na trati pro asistenci, jak to terén dovolil... Za tři týdny jsme najeli v Nissanu Patrol, který se stal našim dočasným domovem, přes deset tisíc kilometrů většinou v terénu. Všichni jsme samozřejmě fotili. Vytvořil jsem takovou památečnou galerii na tuhle cestu. Kromě mých fotek jsou zařazeny i fotky všech tří dalších účastníků tohoto dobrodružství, Radky Dvořákové, Michala Krejsky a Marka Spáčila, dnes špičkového jezdce kategorie kamionů. Pro dokreslení atmosféry je zařazeno i několik fotek, které jsem dostal od přátel z Kamazu, nebo které mi poskytly týmy Mitsubishi a VW. I když je ta galerie docela velká, myslím, že na „vůni benzínu" má své místo.

Josef Vrátil

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837912
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1257
2007
3264
27078
75031
3480174

Vaše IP: 54.90.217.44
Server : 2018-01-16 20:37:23

Back to Top