wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Po téměř 9000 ujetých kilometrech je rozhodnuto. Vítězem 38. ročníku slavné Rallye Dakar se stal tovární jezdec KTM Toby Price, jako první Australan v historii. Pro rakouskou továrnu jde už o 15. triumf v řadě na nejtěžším motoristickém závodě světa za sebou. Velká radost určitě panuje na Slovensku, Štefan Svitko bere fantastické druhé místo.

Dnes už zbýval jen učinit poslední krok – dokončit 13. etapu z Villa Carlos Paz do cílového města letošního Dakaru Rosaria. Měřila celkem 699 kilometrů, rychlostní zkoušky byly naplánovány na 180 km. Jezdce čekaly klikaté a zvlněné trasy, rychlejší písečné a kamenité úseky. Pro většinu účastníků závodu bylo překonání těch sedmi set kilometrů před dosažením cílové rampy argentinském Rosariu velkou úlevou. Na trať dnes vyjelo už jen 84 motorkářů a 23 quadů. Mezi nimi stále i hrdinná Španělka Laila Sanz. Tovární jezdkyně KTM už už měla v dosahu první desítku, ale před dvěma dny drsně havarovala a zlomila si klíční kost. Přesto však nadále čtyřnásobná mistryně světa v enduru se zaťatými zuby pokračuje, i když už samozřejmě bez nároku na nějaké dobré umístění.

 

Dalším zajímavým závodníkem je Francouz Sylvain Espinasse, který jako jediný z celého startovního pole jede na dvoutaktní stopětadvacítce. Jeho třetí Dakar v životě se ale proměnil v noční můru: technické problémy jeho Husqvarny, pozdní příjezdy do bivaků a nekončící smůla. Přesto také míří do Rosaria, ačkoli už před několika etapami slíbil, že Dakar už nikdy nepojede. Nebo už ho nikdy nepojede na stopětadvacítce? Do třetice všeho dobrého. Úplně posledním jezdcem průběžné klasifikace je Oswaldo Burga. Peruánec je nováčkem na Dakaru a nyní trůní na 84. místě se ztrátou přes 54 hodin na lídra Tobyho Price. Dalo by se říci, že v časové rovině Australan Price na tovární KTM by za tu dobu už odjel Dakary dva, než Oswaldo dokončí jeden.

Měřený úsek začal nejrychleji Chilan Pablo Quintanilla. Tovární jezdec Husqvarny, který se včera dostal na celkové třetí místo na úkor Francouze Antoine Mea (KTM), na 45. kilometru vedl o 13 sekund před domácím Kevinem Benavidesem (Honda). Všechny oči se ale upíraly na Price, který měl jako první Australan v historii dakarský triumf na dosah. Před poslední etapou totiž vedl před Slovákem Štefanem Svitkem (velký spodní snímek) o 37:39 min. A známé pravidlo říká, že kdo je v čele Rallye Dakar po předposlední etapě, ten už také zpravidla vyhraje. Do cíle v argentinském Rosariu se ale samozřejmě ještě mohlo stát cokoli.

Na dnešním jediném kontrolním bodě vedl stále Quintanilla, Price byl čtvrtý a Svitko pátý. Oba si v klidu a pohodě kontrolovali vývoj poslední etapy. David Pabiška z českého týmu Barth Racing se objevil na 33. pozici se ztrátou dvaceti minut.

Jak se dalo čekat, do cíle se už nic vážného a důležitého nestalo. Chilan Pablo Quintanilla (Husqvarna) měl tu čest vyhrát poslední etapu letošního Dakaru před Kevinem Benavidesem a včerejším vítězem Hélderem Rodriguesem na tovární Yamaze. Osmadvacetiletý Toby Price dokonale nahradil pětinásobného triumfátora Dakaru Španěla Marca Comu v továrním týmu KTM a při druhém startu v Jižní Americe velice zaslouženě zvítězil celkovým časem 48:09:15 hod. Svitko a Slovensko slaví neuvěřitelné druhé místo právě před Quintanillou. Velké gratulace!

 

 

Zdroj: http://www.motorkari.cz/

Text: Petr Šour

 

 

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3841023
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1755
3463
10654
34468
75031
3487564

Vaše IP: 54.82.29.141
Server : 2018-01-19 20:31:51

Back to Top