05.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Dvanáctá etapa Dakaru, poslední v Atacamě a zároveň předposlední celkem, sice přinesla drama v boji o celkové prvenství, pro Vlastu Vildmana však znamenala další poctivý zářez na dakarské pažbě. V pohodě a bez problémů dokončil 350kilometrový speciál na 19. místě a v celkové klasifikaci zůstal třináctý, o jednu příčku výše, než bylo jeho nejlepší konečné umístění z Dakaru 2011.

Kruh Atacamy se uzavřel v dunách nad Copiapó, pomyslnou Mekkou Dakaru v Jižní Americe. Ráno na startu v El Salvadoru sice byla typická atacamská mlha, ale odstartovalo se včas. "První polovina speciálky byla kamenitá a místy opravdu hodně rozdrbaná. Šlo o to, neztrácet zbytečnými defekty, a to se naštěstí povedlo," říká o průběhu zkoušky navigátor Martin Macík mladší. V závěru speciálky se závodníci rozloučili s dunami, a to hned 150 kilometry, které však mnoho zapadnutých nepřinesly. "Bylo to v pohodě, nezapadali jsme, snad jen dvakrát jsme si museli couvnout. Šlo o to, najít správnou cestu správným směrem, kterým se duny daly překonat. Na konci etapy je auto naprosto v pořádku, jen nás nyní čeká 350 kilometrů přesunu po silnici do La Sereny a asi to moc ubíhat nebude," dodává.

Dvanáctá etapa však nepřinesla rozuzlení v boji o celkové zlato. Zatímco v kategorii motocyklů jsou karty jasně rozdány pro Comu, mezi automobily se Petehansel vzepřel týmový příkazům a zaútočil, odsunul Romu o 26 sekund na druhé místo. Byl by to nejtěsnější rozdíl pro vítěze v cíli Dakaru v historii. Mezi kamiony stáhl Gerard de Rooy Karginova o 31 sekund a jeho naděje stále žije.

O to všechno se bude bojovat v poslední speciálce Dakaru 2014. nebude to žádná závěrečná procházka, ale pořádně ostrý šotolinový test. Nebezpečí bude číhat nejen v podobě strží okolo cest, ale i celkovým členitým terénem a kaktusy, jejichž trny jsou hrozbou pro pneumatiky. ještě stále se může stát cokoliv, vedoucí trucker Karginov o tom ví své, vždyť loni právě v poslední speciálce přišel o celkové druhé místo po defektu, který dojížděl do cíle na prázdném kole. Úloha Vlasty Vildmana bude odlišná – náskok dvanáctého v pořadí Teruhita Sugavary poměrně dostatečný, ale i odstup pronásledovatelů je citelný – zkrátka nutná je etapa bez problémů, aby se hořovický pilot KM Racingu mohl v neděli i napotřetí úspěšně postavit na dakarskou cílovou rampu.

 

KM Racing Media / Jiří Vintr

www.kmracing.cz

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837978
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
22
1478
3507
27321
75031
3480417

Vaše IP: 54.196.135.90
Server : 2018-01-17 00:27:41

Back to Top