06.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Je to úspěch? To je otázka, kterou řeší čeští motorističtí fanoušci při pohledu na celkové pořadí soutěže kamionů pětatřicátého ročníku Rallye Dakar, v němž Martin Kolomý obsadil páté a Aleš Loprais šesté místo. První tři příčky patří ruským Kamazům, které dokonale využily své finanční nadvlády a jejich posádky zabraly stupně vítězů pro sebe. Za nimi skončil obhájce loňského vítězství Nizozemec de Rooy s kamionem Iveco a pak jsou dvě Tatry v pořadí 5. Martin Kolomý a 6. Aleš Loprais.

Po čtrnácti dnech a osmi tisících kilometrů byly časové dostupy minimální. "Konkurence a nasazení byly neuvěřitelné. I proto si moc vážím našeho úspěchu," řekl Kolomý a českou účast mohou mrzet jen neshody, které se objevily mezi týmem Bonver Dakar Project, do něhož patří i Kolomý a Lopraisovým týmem. To se ale dá pochopit vzhledem k nákladům, které oba týmy do stratu na Dakaru investují, i když jde jen o zlomek částky, již má k dispozici tým Kamaz.

Loprais už byl v roce 2007 v této soutěži třetí. To se tehdy ještě jelo v Africe, ale pak byla rallye s ohledem na bezpečnost posádek přestěhována do Jižní Ameriky a tady dojel Loprais do cíle poprvé až v pátém ročníku. Obě české posádky sahaly po stupních vítězů. Loprais po čtvrté etapě vedl průběžné pořadí, ale o naději jej připravila vadná baterie, kvůli níž klesl až na osmé místo a ani skvělé výkony, například vyhraná etapa, už nestačily. Kolomý, který už si stejně jako Loprais právě na Dakaru vážně zranil páteř, nijak nebláznil, ale byl rychlý a dostal se až na druhé místo.

Myslel jsem si na stupně vítězů, ale nepodařilo se a nic se neděje. Zbrzdily mě problémy s elektronikou motoru a také urvaná řadicí páka, ale tak už to v Dakaru chodí," uvedl v tiskové zprávě Kolomý, který byl loni sedmý. Konstatoval, že konkurence stále roste. Vždyť jej po osmi tisících kilometrech dělila od vítěze jen hodina a necelé dvě minuty, Lopraise přes hodinu a čtvrt. "Konkurence, nasazení a tempo je tak obrovské, že každá minuta ztráty rozhodovala. Takže nenaříkám, naopak, jsem šťastný," uvedl Kolomý, který ocenil, že jej jistili další čeští piloti Bonver Dakar Projektu. "Věděl jsem, že když cokoli budu potřebovat, pomůžou mi," řekl.

Loprais měl rozporuplné pocity. "Možná přece jen trošku cítíme zklamání, že jsme se tak dlouho zabydleli na šesté pozici,"uvedl na svém webu. Umístění v top 10 nebo top 5 je skvělé, ale mě zajímá jen bedna. Budeme tedy bojovat dál a těšit se na příští ročník," dodal pro Motožurnál s tím, že pro příště chce vůz hlavně odlehčit. "Jsme malý tým, ale jednou to musí vyjít," věří.

Autoři: hd, sport.ihned

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3838016