wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Dakar 2013 závratným tempem dosprintoval až do svého cíle. Uběhlo to jako voda. Cílovou rampu v Santiagu de Chile spatří nejen jezdci David Pabiška (obsadil 39. místo) a posádka kamionu Vlasty Vildmana (celkově na 18. příčce), ale také posádka Tatry Martina Kolomého (5. místo), už druhý rok nejlepšího českého účastníka v celkových výsledcích. Bonver Dakar Project si tedy většinu svých cílů splnil.

Motocyklista David Pabiška dojel sice ve čtvrté desítce, je však třeba mít na paměti, že dokázal dokončit všechny ročníky Dakaru od roku 2007, kdy se na jeho start poprvé postavil. Za dva roky, kdy David na Dakaru nebyl, bylo poznat, že se úvodní třicítka motocyklistů citelně výkonnostně vyrovnala, a ještě šla nahoru. Trochu vlažnější začátek už při závratném tempu závodu nešlo smazat. "David je jezdec-držák. Užíval by si, kdyby bylo na trati více dun a hlavně, kdyby soutěž měřila tolik, co v minulých letech. Je dostatečně zkušený a kdyby byla rallye delší, mohl ještě o pěkných pár míst vystoupat," dí manažer týmu Martin Macík.

Liazka Vlasty Vildmana dojela do cíle osmnáctá. "Vlastovo umístění je v souladu s očekáváními nás obou – nebýt nepříjemného problému se zhaslým motorem dva dny před koncem, zřejmě by skončil tam, co posledně, byť už s mnohem menší časovou ztrátou. Konkurence narostla a vyrovnává se, všechno zrychlilo a je příjemné vidět, že i Vlasta," říká dále Macík.

"Máme to za sebou. Poslední etapa nebyla zrovna stavěná na kamion, byla velmi úzká a pomalá, ale ve vidině cíle jsme jeli, co to šlo! Vlasta je s výsledkem spokojený, i když nás v závěru srazily technické problémy, po kterých jsme v dunách nechali 1,5 hodiny. I mechanik Honza Bervic si Dakar užil – podle něj je celkově znát výkonnostní růst techniky a on sám už počtvrté dokázal dojet až do cíle. Já sám jsem zažil největší a nejobtížnější rallye, které jsem kdy jel, no a jsme v cíli! Kdo nezažije, ten nepochopí. Všichni děkujeme našim rodinám a partnerům celého týmu, bez jejich pomoci by to nešlo!"

Zatímco posádky se v centru Santiaga ještě potkávají s cílovou rampou, někteří členové KM Racingu už jsou na cestě domů, včetně motocyklisty Davida Pabišky. Druhá skupina odcestuje po odevzdání vozidel do přístavu v pondělí, zelená skupina Czech Dakar Teamu pak přiletí do Vídně ve čtvrtek.

Co dodat? Ať žije Dakar 2014. Ještě před ním nás všechny ovšem čeká spousta práce...