04.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Randýsek Dakar nejede, koleno by po zpožděné operaci dvoutýdenní zátěž neuneslo. Těžká havárie z předminulé Rallye Dakar a následné problémy s kolenním kloubem donutily Dušana Randýska k nepříjemnému rozhodnutí.

I když poslední ročník slavného pouštního dobrodružství motocyklista týmu KM Racing úspěšně absolvoval, 1. ledna 2011 bude na startu v Buenos Aires chybět. Na vině jsou jeho další zdravotní problémy, které zpozdily léčení a rehabilitaci. V polovině srpna Randýska doktor Jaroslav Husták na ortopedické klinice ORT-ART v Petřvaldě operoval. Koleno ale stále není v takové kondici, aby ho jezdec mohl v lednu na dva týdny maximálně zatížit. „Týmu jsem tak musel bohužel dát na vědomí, že Dakar vzdávám. Zůstanu doma, všem klukům ale slibuji, že jim budu držet pěsti,“ konstatuje poněkud smutně devětatřicetiletý motocyklista.

Na rychlou motorku si netroufne

V jeho rozhodnutí sehrála roli ještě jedna skutečnost. „Proti letošnímu ročníku, kdy jsem jel kvůli nevyléčenému kolenu kategorii maraton s produkční yamahou, bych měl v lednu příštího roku uhánět se speciálem stejné značky,“ vypráví o japonském stroji s označením WR 450 vybaveném novým španělským kitem. Takový motocykl je jednak mnohem rychlejší, ale hlavně vyžaduje perfektní připravenost. „Moje ambice by se měly pohybovat někde kolem třicátého místa, jenže na to nejsem po zdravotní stránce zdaleka fit. Na takové tempo a výkon teď nemohu reálně vůbec pomýšlet. Možná bych do toho šel, kdyby Dakar trval týden, ale dvojnásobná doba by znamenala veliké riziko,“ pokračuje motocyklový vytrvalec, který byl letos v cílovém Buenos Aires klasifikován na 54. místě. To ovšem závodil s kolenem bez vazu a levou nohu musel šetřit. Směrem do budoucnosti neměl takový stav příliš velkou perspektivu, a tak potřeboval situaci vyřešit. Při zákroku mu lékař koleno po předcházejícím úrazu vyčistil, čímž se doba operace značně protáhla. Došlo i ke komplikacím, které zpozdily rehabilitaci, a závodnický nezmar z Hranic na Moravě zatím prakticky neusedl na motorku.

Nehoda na horském kole

Pooperační komplikace nejsou žádnou výjimkou. Naskýtá se však otázka, proč se Randýsek nenechal operovat už na jaře, aby měl rezervu a mohl před Dakarem zavčas rehabilitovat, zatrénovat a rozjezdit se. „Původně byla operace naplánovaná na začátek června, ale tři dny před termínem jsem upadl při tréninku na horském kole a potrhal si šlachy na ruce,“ přiznává „Operace kolena se tak musela odložit, protože přednost dostalo šití šlach v prstech. Dostal jsem totiž dlahu, s kterou bych berli v ruce neudržel. Léčba šlach zabrala přes šest šest týdnů, teprve pak mohlo přijít na řadu koleno. Byla to taková shoda blbých náhod,“ říká se stínem na duši vyznavač maratónských soutěží. Jeho nejbližším cílem jsou tak na jaře starty v šampionátu cross-country. „Makám na tom, abych se dal do pořádku na další sezónu. Chtěl bych ji s novou technikou odjet kompletní včetně závodů Baja. Tím bych se mohl dobře dostat do kondice a jezdecké formy na Rallye Dakar v roce 2012. Už se na závody těším, pro mě by to měla být náplast za výpadek v nadcházejícím ročníku,“ plánuje Randýsek.

 

Milan Novotný

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3843829
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
425
3821
425
41063
75031
3494159

Vaše IP: 54.234.0.2
Server : 2018-01-22 03:36:27

Back to Top