02.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

David Pabiška odkládá berle a připravuje ofenzivu na sponzory. Ani slunečné dny konce kalendářního léta nepřikrášlily do tváře Davida Pabišky obvyklé úsměvy. Motocyklista týmu KM Racing sice už po srpnovém zranění a následné operaci kolena odkládá berle, ale stále se mu nedaří dát dohromady sumu, která je potřebná k účasti na 33. ročníku Rallye Dakar.

„Když to nezvládnu, budu se na Dakar holt dívat doma na Eurosportu. Byl bych ale velice nerad, kdyby to tak dopadlo,“ krčí rameny jezdec, který v lednu dokončil maratónskou soutěž v Buenos Aires na 26. místě jako nejlepší český zástupce v jedné stopě.

Akce last minute

Šestratřicetiletého soutěžního jezdce potkala smůla v polovině srpna na mistrovství republiky v enduru ve Mšeně. „Byla to bohužel moje chyba. Pršelo, zajel jsem víc k vnějšímu okraji trati a zachytil špičkou boty o kolík, na němž je uvázána vyznačovací páska. Měl jsem otočené koleno, ale diangnóza naštěstí nebyla úplně nejhorší. Zaplať Pánbůh že jsem si nepřetrhnul vazy, měl jsem akorát naštíplý meniskus a vyštíplou chrupavku. Po týdnu jsem šel na operaci k olomouckému ortopedovi Radomíru Holibkovi, který mi koleno skvěle spravil. Poslední čas jsem strávil rehabilitací. I když je noha dost zesláblá, mám radost, že už se blíží doba, kdy se zase obejdu bez berlí,“ přeje si Pabiška, který by se tak mohl v první polovině října znovu posadit na motocykl.

Jeho čtvrtá účast na dakarské rallye tedy není ohrožena kvůli zdravotním důvodům, vrásky na čele mu však dělá pohled na stav financí. „Doba je zlá. Jako každý člen KM Racingu musím přijít s hotovostí, z níž se uhradí startovné a další nezbytné náklady. Sice se vehementně snažím dát potřebnou částku dohromady, jenže letos mě opustilo pár sponzporů, a to je znát. Samozřejmě zatím nic nezvzdávám, ale je to boj. Na poslední chvíli jsme ještě něco rozjeli s manažeram Pavlem Šebestou. Dali jsme té záchranné akci pracovní název last minute. Chápu, že se letos s financemi potýká kdekdo, ale v mém případě by sponzoři neměli váhat. Taková nabídka se jim určitě vyplatí... V nejhorším případě se budu doma koukat na Eurosport, ale to se mi teda moc nechce,“ říká rozčarovaně Pabiška.

Dakar jsou vlastně dva závody

Přiznává, že mu v současnosti chybí 480 tisíc korun z téměř dvou miliónové čásky, která je potřeba na zajištění motorkářské účasti v Rallye Dakar. „Za míň se to udělat nedá. Když ti bude chybět pět korun, tak tam neodjedeš,“ upozorňuje. Pabiška je zklamaný z toho, že se mu prakticky nepodařilo zúročit jeho historicky nejlepší a velice kvalitní letošní 26. místo. „Kdepak, vůbec nikdo na to nezareagoval, nikdo to ani neocenil. Mám dojem, že by si mě nikdo nevšimnul ani kdybych Dakar vyhrál... Jsem zklamaný a je to až trochu k pláči. Nevím, možná je to trochu moje chyba, že jsem se to nesnažil kvalitní výsledek víc prodat. Jenže já jsem amatér, musím taky chodit do práce, takže na takové věci zase nemám tolik času.“

Podle libereckého motocyklisty ještě není nic ztraceno, ale eventualita absence na příštím ročníku nejslavnějšího motoristického dobrodružství je celkem reálná. „Byla by to ohromná škoda. Také proto, že naše stáj má k dispozici nové španělské závodní kity motocyklů Yamaha 450, připravená je i asistence. I když se mi třeba nakonec povede peníze sehnat, tak pojedu bez mechanika. Ten by stál dalších osm tisíc euro. Nejsem ale sám, podobné starosti má před Dakarem většina našich kluků. Člověk vlastně musí nejdřív absolvovat jeden závod, aby se na start vůbec dostal, a pak druhý, aby dojel do cíle,“ dodává.

 

Milan Novotný

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3839666
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1840
1951
7276
31090
75031
3484186

Vaše IP: 54.234.0.2
Server : 2018-01-18 10:20:24

Back to Top