wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Celý článek SMARA (Maroko) - V páté etapě Rallye Dakar se poprvé v tomto ročníku prosadila na stupně vítězů česká posádka. Šestinásobný vítěz soutěže Karel Loprais s tatrou dojel mezi kamiony třetí za Rusem Vladimirem Čaginem na kamazu a Brazilcem Andrém De Azevedem, který závodí rovněž s tatrou. Průběžně je Loprais čtvrtý se ztrátou jedenácti minut na Čagina.

Fotogalerie / Rozcestník jednotlivých galerií

Dlouho se zdálo, že prvním kamionem v cíli bude DAF Nizozemce Gerarda de Rooije, jenž na třetím mezičase vedl před svým otcem Janem téměř o čtvrt hodiny. V závěru speciální zkoušky ale čtyřiadvacetiletý jezdec těžce havaroval a převrátil vůz na bok. Zpátky na kola se jeho kamion postavil až s pomocí De Rooije staršího, který na místo nehody přijel. První maratonskou rychlostní zkoušku v kategorii automobilů vyhrál bývalý mistr světa Colin McRae a vrátil se do čela průběžného pořadí. Britský pilot vedl útok nissanů v dnešní etapě, kterou vyhrál o více než šest minut před týmovým kolegou Jihoafričanem Ginielem De Villiersem.

Oba vévodí celkové klasifikaci před někdejším francouzským lyžařem Lukem Alphandem s mitsubishi. Měřený úsek na trati z Agadíru do Smary v Maroku se nepovedl obhájci prvenství Stephanu Peterhanselovi z Francie, jenž vinou několika defektů zaostal za McRaem o téměř 25 minut a klesl na čtrnáctou pozici. Na motocyklu byl dnes nejrychlejší Australan Andy Caldecott, který o pouhé tři sekundy porazil Španěla Marka Comu. Čtyřicetiletý jezdec s KTM si premiérovým etapovým vítězstvím na Dakaru vynahradil zklamání z loňska, kdy si zlomil nohu a musel odstoupit. V průběžném pořadí je druhý o 42 sekund za Comou. Český zástupce Ivo Kaštan obsadil 58. místo s více než hodinovou ztrátou. Celkově si však výrazně polepšil. Jezdec, který vinou penalizace z prologu figuroval na 191. pozici, je nyní osmašedesátý. Problémy s navigací připravily o vedení Francouze Davida Frétigného, jehož zmátly stopy turistických vozů. Do cíle přijel o deset minut později než Caldecott a klesl na sedmé místo. V soutěži motocyklistů už nepokračuje španělský nováček Jordi Duran, který si při pádu zlomil stehenní a klíční kost. Ve středu se závodníci přesunou z Maroka do Mauritánie, cíl šesté etapy dlouhé 622 kilometrů s rychlostní zkouškou o délce 492 kilometrů je v Zúerátu.