06.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Celý článek BARCELONA - Již jen několik hodin dělí účastníky Rallye Dakar od startu 27. ročníku populárního pouštního závodu. Posádky procházely ve středu a dnes ve Španělsku technickou přejímkou, při které měl nečekané problémy nejzkušenější český účastník závodu Karel Loprais. Komisařům se totiž nezamlouvaly bezpečnostní prvky jeho tatry.

"Tak důkladnou kontrolu jsme ještě nezažili. Byli jsme tam od půl šesté do půl dvanácté a dnes ráno znovu," řekl Loprais. Hlavním problémem byl bezpečnostní rám uvnitř vozu, který musel tým předělat. Před přední sklo navíc musel přidat chybějící síť.

Fotogalerie / Rozcestník jednotlivých galerií

Lopraisovi konkurenti Tomáš Tomeček a Martin Macík mají vyšší startovní číslo a technická kontrola je čeká až dnes odpoledne. "Jdeme na řadu skoro poslední. Uvidíme, jak to bude vypadat. Nás ale vždy kontrolovali důkladně," řekl Macík ČTK v telefonickém rozhovoru. Věří, že jeho liazka je dobře připravena. Jako první prošel předepsanou kontrolou Kaštan, který se v rallye představí s motocyklem KTM 450. V jeho případě se přejímka obešla bez problémů. "Na dakarské poměry to tady mají neobyčejně dobře organizované," uvedl Kaštan, který se chystá již na šestý start v africkém dobrodružství. Menší potíže se mu však nevyhnuly. Z uzamčeného automobilu se mu ztratilo zavazadlo s doklady a přenosným počítačem. "Doklady jsme poté našli pohozené kousek dál, notebook je ale pryč," řekl Kaštan, jemuž dělá doprovod i manželka Vierka, která soutěž absolvuje v novinářském voze. Nepříjemná příhoda jej ale výrazněji nerozhodila. "Něco podobného se musí řešit na každém Dakaru. I kdybychom doklady nenašli, naši účast by to neohrozilo. Náhradní pasy i kopie všech potřebných dokladů máme schované jinde," uvedl český motocyklista, jenž bude součástí továrního týmu KTM. Rallye bude slavnostně zahájena v pátek dopoledne, kdy je na programu i úvodní etapa.

Motocyklisty, auta i kamiony v ní čeká přibližně pětikilometrový prolog na pláži u Barcelony s umělými hrby, mokrým pískem a hlubokými kolejemi. Z českého pohledu nejzajímavější kategorie kamionů by měla odstartovat kolem 15:00. Letošní soutěže se zúčastní rekordní počet 696 posádek z 39 zemí světa. Mezi favority patří Francouz Stéphane Peterhansel, jenž obhajuje vítězství mezi automobily. "Vyhrál jsem Dakar šestkrát na motorce, ale stále mám velkou motivaci. Teď chci šest vítězství s autem, i když to nebude snadné," řekl rekordman dakarské rallye, který pojede s mitsubishi. Jeho soupeřem bude i vítěz soutěže motocyklů z minulého ročníku Španěl Joan Roma, jenž rovněž přesedlal za volant. Štěstí opět zkusí bývalý mistr světa Brit Colin McRae, který při své premiéře v předchozím ročníku vyhrál dvě etapy.

Pořadatelé žádnému závodníkovi neudělí číslo jedna, které vyřadili na počest francouzského motocyklisty Richarda Saincta. Trojnásobný vítěz Dakaru zahynul v září na Rallye faraonů v Egyptě. Organizátoři doufají, že se nebude opakovat situace z minulé soutěže, kdy byly kvůli hrozbám islámských extremistů zrušeny dvě etapy. Začátkem prosince úřady v Mauritánii, kterou peloton dakarské rallye projede, zadržely muže podezřelého z úmyslu závod narušit. (ČTK)

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3840993
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1674
3463
10573
34387
75031
3487483

Vaše IP: 54.82.29.141
Server : 2018-01-19 20:13:30

Back to Top