02.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Celý článek Pořadatelé zveřejnili další vlnu startujících v nadcházejícím 26. ročníku Telefonica Dakar. Drtivá většina favoritů už je v nich obsažena. I když někteří ještě chybí, klíčoví hráči už v ní obsaženi jsou. V kategorii motocyklů půjde bezpochyby o koncert jedné značky. Stále se nepodařilo přitáhnout více výrobců, a tak snad pomůže zavedení restriktorů a pole bude vyrovnanější, resp. jezdci na slabších strojích se těm vepředu snadněji přiblíží.

Fotogalerie / Rozcestník jednotlivých galerií

Tým KTM podporuje hned několik týmů, z nichž největší je Gauloises KTM, za nějž pojedou Brucy, Cox, Despres, Sainct, Meoni a Sala, tedy žádné překvapení. Hispánská odnož týmu pojede v barvách Repsol, konkrétně jsou to Esteve Pujol, Mark Coma a zejména Juan Roma, jeden z největších favoritů, jenž ale žádnou ze svých dosavadních osmi účastí nedotáhl až do cíle, skoro všechny skončily pádem a odstoupením. Zajímavostí je americká alternativa v podobě Red Bull USA KTM teamu v sestavě Krause, McCoy, Roeseller. De Gavardo z Chile je formálně vedej jako soukromník, ale bezpochyby s tovární podporou. Nechybí samozřejmě trojice našich (Ivo Kaštan, Oldřich Bražina a quadista-benjamínek Marek Podlipný) ani známý Slovinec Stanovnik. Mezi automobilisty se vše bude odehrávat v soubojích týmu Mitsubishi, Nissan, X-Raid BMW, Schlesser a Volkwagen. Bude zajímavé sledovat, zda soupeřům při stíhání Mitsubishi vybavených novými čtyřlitrovými motory nedojde dech, navíc půjde o další vytrvalostní duel benzín vs. nafta. Jak už jsme mnohokrát psali, Mitsubishi nasazuje posádky Peterhansel/Cottrett, Masuoka/Picard, Biasion/Siviero a Mayerová/Schulz. Co jméno, to pojem a zkušenosti.

Tým Nissan si moc a moc slibuje od nových pickupů a snad právě ony budou největšími vyzyvateli Mitsubishi - posádky jsou vemi atraktivní po stránce závodnické minulosti: Vatanen/Repo, McRae/Thoernerová, De Villiers/Jordaan a Loubet/Maimon, i z nich mluví zkušenosti. V německém týmu X-raid BMW si mnoho slibují od vylepšených speciálů BMW X5 s turbodiesely 3,0 biturbo. Vzhledem k vyššímu objemu motoru bude BMW handicapováno předepsanou vyšší hmotností vozu. Posádky jsou opět hvězdné, jen už konečně potřebují udělat velký výsledek: De Mevius/Guehennec a Alphand/Debron. Kolem týmu Schlesser visí pár otazníků. Poslední dva ročníky týmu hrubě nevyšly a zostřující se konkurence jim šancí nepřidává. Navíc se lecos špitá, že Jean-Louis Schlesser má pověsit závodění na hřebík a dát se do služeb organizátorů. Piloti zůstávají stejní, posáky jsou tyto: Schlesser/Larquin a Servia/Borsotto. Tým Volkswagen se nanečisto předvedl už při posledním Dakaru, rozhodně velkolepě a v plné logistické síle. Tentokrát k tomu bude mít možná ještě syrové, ale určitě potenciálně velmi silné a hlavně krásné speciály Touareg, vybavené pověstnými turbodiesely z produkce VW. Pozornost přitahují i hvězdné posádky Kleinschmidtová/Ponsová a Saby/Stevenson. Šance týmu těžko odhadovat, jede se do Afriky hlavně učit a vše bude záviset na poruchovosti úplně nových speciálů.

Z ostatních zajímavých jmen je možno jmenovat opět tým Groine Development s Mercedesy řady M nebo tradičního účastníka, tým Nisssan Dessoude, který angažoval třeba Kenžira Šinozuku, Reného Metge (jeho dcera Elodie pojede v jiné posádce týmu Dessoude jako navigátorka) nebo Paula Belmonda (slavného syna ještě slavnějšího otce). Zapomenout nelze ani na Klevera Kolberga z týmu Petrobras ani na americké protrucky. v jednom z nich pojede jako navigátor výborný německý motorkář von Zitzewitz. A nesmíme opomenout ani náš tým Offroad Centrum Praha. I mezi kamióny jsou karty rozdány. Soutěž těžké vozby bude opravdovou ozdobou a lahůdkou letošního Dakaru a nebídne pravděpodobně nejnabitější konkurenci v historii soutěže. Děkovat za to můžeme týmu de Rooy, který s sebou strhl lavinu kolegů technicky podporovaných automobilkou DAF a k jehož přípravě se na našich stránkách brzy vrátíme podstatně podrobněji. Tatrovácké týmy, které nás nejvíc zajímají, pojedou v sestavách Loprais/Gilar/Kalina a Tomeček/de Azevedo/Martinec. K nim se přidává obrovsky silná ruská ekipa se třemi Kamazy 4911 a velezkušenými posádkami Čagin/Jakubov/Savostin, Kabirov/Běljajev/Kamalov a Mardějev/Gyrja/Golub.

Žádný z nich není na Dakaru nováčkem, spíše naopak. Dříve než se dáme do výčtu rychlíků z Beneluxu, jmenujme ostatní. Titulem nejkrásnějšího trucku se asi opět bude pyšnit Jošimasa Sugavara, který předvede úplně nový vůz Hino Ranger Pro. Podvozkově i motoricky auto vychází ze starého, ale úplně nová je kabna i nástavba a vůz jako celek působí krásně a designersky velmi vyváženě. Z dalších jmenujme naši posádku Macík/Žák/Fajtl s přestavěnu žlutou liazkou, Francouze Jacquota na MANu, Rakušana Reifa na MANu ve službách KTM, Francouze Gimbreho na Mercedesu atd. Nebude chybět ani belgický brankář Jean-Marrie Pfaff jako spolujezdec jednoho z MANů. A nyní už holandská lavina, k níž se ještě vrátíme. S novými trucky DAF vyjednou otec a syn de Rooyové, v záloze jim pojede jeden 4x4 a jeden 6x6 jako asistence. S Dafem ex-de Rooy vyjede soukromými sponzory podporovaný Hans Stacey, naoko nezávislý, ale s tajnými asistenčními úkoly. Jeho kompatriot Hans Bekx už testuje úplně nový DAF a jeho loňský Ginaf se na trati objeví rovněž.

Ginaf navíc postavil dva nové speciály s nezávislým zavěšením kol, z nichž jeden povede Van Ginkel v týmu Ginaf Rally Power a jeden Vanierschott v týmu AD-Sport, který nasadí rovněž jeden Ginaf s tuhými nápravami. Přípravy týmu Ginaf byly velmi zajímavé a rozdíl v jízdních vlastnostech byl podle svědků i vedle hvězdných de Rooyových vozů doslova propastný (ve prospěch Ginafu). A do vší té loterie ještě tým AD Sport vstupuje s tvrzením, že v motoru jejich auta je 900 koníků... Protože k přípravě holanských týmů se váže řada zákulisních střípků, můžete se na ně těšit v samostatném článku někdy jindy. Otazníkem zůstává dříve proklamovaná účast ukrajinské automobilky KRAZ, která začíná mít v Africe jisté komeční zájmy. Uvidíme na startu, už aby byl tady!

Jiří Vintr

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837553
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
507
2007
2514
26328
75031
3479424

Vaše IP: 54.242.175.98
Server : 2018-01-16 08:48:53

Back to Top