03.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Závod se znovu, kousek po kousku, staví na nohy, vzrostl i počet přihlášených. Tým Gilberta Sabineho předal organizátorskou taktovku skupině Amaury Sport Organisation. Trasa, navržená novým dakarským „bossem“ Fenouilem, znamenala první inovaci. Byla to trasa Paříž – Dakar – Paříž. Myšlenka jistě působivá, ale závod příliš náročný!

Automobily uvízly v dunách a nemohly se dostat přes 70 km dlouhý Erg. Tým Mitshubishi odolával, zatímco Citroen se rozhodl tento úsek objet. Organizátoři kapitulovali zrušením speciální etapy Atar – Nouadhibou. Tým Mitshubishi, který se nemohl dostat nazpět, musel přejet Erg. Pilotům to trvalo 36 hodin! Zcela vyčerpaní již nemohli jet dál a proto je manažer týmu stáhl ze závodu. Pierre Lartigue získal na Citroenu své první vítězství, Edi Orioli zvítězil v motorkách před Jordi Arcaronsem, ovšem skutečnými hrdiny byli posádky Mitsubishi Saby – Serieys a Fontenay – Musmara.

Šestnáctý ročník

Rallye Paris-Dakar-Paris

Dakar se z krize nedostal. Účastníků bylo stále málo a ředitel Gilbert Sabine po 15. ročníku odstoupil. Jeho následovník Jean-Claude Fenouil se rozhodl vést trasu z Paříže do Dakaru a zpět.Odpadly tak výlohy za přepravné zpět do Evropy. Trasa měřila přes 13 300 km, ale jen 5536 km tvořily speciály.

Tatra se vydala do boje poprvé se dvěma čtyřkolkami. Ta první byla úplně nová, hasičský speciál s dlouhou kabinou, její posádku tvořili Loprais, Stachura, Kalina (č. 401). Druhý vůz, valník, řídila posádka Kahánek, Měřínský, Sklenovský. Kamaz se vrátil s úplně novými, leč nezralými vozy 4x4. Perlini překvapivě nominovalo do soutěže Reného Metge a Jackyho Marvyho, Hino pak jen jeden vůz. Česká účast však poznamenala i další kategorie. V týmu KOVO S+P jely tři Range Rovery posádek Kakrda, Lamač (294), Podzimek, Sviták (295) a Krejsa, Záruba (296). Tým nasadil i dva skvělé motocyklisty Bohumila Posledního a dnes již nežijícího Libora Podmola. Asistenční kamión Liaz řídil Ladislav Fajtl. Vstoupení celého týmu skončilo neúspěchem. Kakrdovi už po třech etapách odešly všechny sady tlumičů, a tak se posádka raději vrátila zpět do Evropy. Podzimek havaroval a totálně vůz odepsal. Krejsa nakonec dojel na 42. místě. Oba motocyklisté nakonec doplatili na poruchovost motocyklů KTM, Poslední dojel 44., Podmol nedokončil. Byl to však Lopraisův Dakar. Soutěž kamiónů však nezačala pro Tatru vůbec dobře. Už ve Španělsku se převrátila na bok Tatra 402 (Kahánek), a tak Loprais musel celou dobu jet bez asistence. Kamazy poměrně brzy odpadly a zle se vedlo i vozům Perlini. Loprais si získal několikahodinový náskok, který pak stačilo jen udržovat. I přesto, že musel jet naplno jen několik etap, dokázal (i vlivem konstelace příznivých okolností) dojet do cíle v Euro Disney nejen první mezi kamióny, ale i šestý absolutně, což se nikdy žádnému kamiónu nepodařilo a zřejmě ani nepodaří.

Soutěži automobilů po letech jasně vládly Citroeny. Vyhrál Lartigue před Auriolem, třetí dojel Wambergue na bugině, všechny Mitsubishi ze soutěže demonstrativně odstoupily. Kategorii motocyklů vynechal Stéphane Peterhansel, a tak byl boj o vítězství otevřený, ale nejlepší byly nakonec Cagivy Orioliho a Arcaronse.

Naše týmy: Motocykly:
44. Bohumil Poslední (ČR/KTM)
Libor Podmol (ČR/KTM) vzdal v osmé etapě
Automobily:
Krejsa, Záruba (ČR/Land Rover)
Josef Kakrda, Jaroslav Lamač (ČR/Land Rover)
Petr Podzimek, Jan Sviták (ČR/Land Rover) nedojeli
Kamióny:
1. Karel Loprais, Stachura, Kalina (ČR/Tatra 4x4)
Kahánek, Sklenovský, Buchtyár (ČR/Tatra 4x4) nedojeli

Termíny 16. ročníku: prologue
1.etp: BORDEAUX - GRENADE (8,5)
2.etp: GRENADE - RABAT (5+69)
3.etp: RABAT - AGADIR (anulováno)
4.etp: AGADIR - TAN TAN (84+255)
5.etp: TAN TAN - DAKHLA (653)
6.etp: DAKHLA - NOUADHIBOU (415)
7.etp: NOUADHIBOU - NOUAKCHOTT (460)
9.etp: DAKAR - BOULIMIT- ATAR
10.etp: ATAR - NOUADHIBOU (630)
11.etp: NOUADHIBOU - TAN TAN (anulováno)
12.etp: TAN TAN - OUARZAZATE (332)
13.etp: OUARZAZATE - MELILLA (139 )
14.etp: MOTRIL - CHATEAU DE STOURS (173)
15.etp: CHATEAU DE STOURS - EURODISNEY (42)

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3838173
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
430
1478
3915
27729
75031
3480825

Vaše IP: 54.242.250.208
Server : 2018-01-17 04:03:29

Back to Top