03.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Dvanáctá etapa sice již nerozhodovala o výsledcích Africa Eco Race 2015, o to více si ji ale všichni závodníci užili. Slavnostní cíl totiž organizátoři nemohli naplánovat jinam, než k Růžovému jezeru poblíž senegalského Dakaru. PROMET/EXCALIBUR tým Tomáše Tomečka skončil v konečném hodnocení kamionů na třetím místě, mezi auty pak celkově šestý.

 

Celá karavana Africa Race si dnes musela přivstat. Tatra se startovním číslem 400 vyrážela z bivaku v Saint Louis již v 6:08. Na programu byl 240 kilometrů dlouhý přejezd na pláž poblíž Dakaru, odkud startovala poslední etapa letošního ročníku, takzvaná mávací etapa a nebo také etapa za odměnu. O tom, že ani během spojovací etapy není nouze o nebezpečné situace, vypráví Tomečkův navigátor Ladislav Lála: "Jede se po úzké cestě a všude je tma. Jeden z motorkářů na to doplatil, když narazil do osla a upadl. Postupně u něj zastavilo několik závodních posádek. Osel utekl, motorkář je naštěstí v pořádku."

Po hromadném startu motorek přišlo na řadu několik vln aut a pak konečně i kamiony. "Atmosféra na pláži byla velmi uvolněná," komentuje své pocity ze závěru rallye Tomáš Tomeček a hned pokračuje: "Jedenáct etap závodění je za námi. Dojet až k Růžovému jezeru prostě k Africa Race patří."

Navzdory tomu, že už vůbec o nic nešlo, se jelo nakonec celkem svižně. Tomečkův navigátor k tomu říká: "Před startem jsem se ptal Toma, jestli si mám vzít helmu. Ještě, že jsem to udělal. Po odmávání startu vyrazili všichni jako o život. Jízdu po pláži jsme si všichni užívali, a to včetně auta, které bylo ve vzduchu snad častěji, než na těžkém mokrém písku."

K překvapení všech dorazila do cíle jako první Tomečkova tatra s Elisabethou Jacinto v zádech. "Nevím, co dnes Kamazy zase vymýšlely, nejspíš ztratily vlajku a proto musely zastavit oba. Odjeli spolu celou rallye, takže nás to ani nepřekvapilo," komentuje Lála celou situaci s úsměvem na rtech.

Poté, co se všichni závodníci shromáždili v prostoru cíle, následoval slavnostní průjezd cílovou bránou a předávání cen. "Jsem rád, že jsme se dostali až sem," popisuje své pocity Tomáš Tomeček. "Stálo to hodně úsilí a jsem šťastný, že se nám to podařilo. Nebylo by to samozřejmě možné bez našich sponzorů a partnerů a chtěl bych jim touto cestou poděkovat za přízeň a důvěru. Snažili jsme se zajet dobrý výsledek a snad jsme tady neudělali ostudu."

Sportovní ředitel soutěže René Metge i dakarská legenda Jean-Louis Schlesser na cílové rampě vyzdvihli i roli obou kamionů bailé ("koště"), které pro tuto soutěž poskytl právě Tomáš Tomeček. Čeští řidiči za volanty obou tater dnem i nocí zachraňovali všechny ty, kdo se dostali do nesnází.

Africa Eco Race 2015 je minulostí, ať žije v tomto okamžiku již nadcházející ročník 2016. "Pokud to bude jen trochu možné, tak bych se chtěl do Afriky znovu vrátit a oslavit tak třicáté výročí značky Tatra v dálkových soutěžích," uzavírá Tomáš Tomeček a jedním dechem dodává: "Chtěl bych poblahopřát vítězům. Jeli velmi dobře a kromě skvěle připravené techniky měli i velmi propracovanou logistiku. Poděkování si zaslouží i naši mechanici Jaroslav Žerdík a Leopold Paďour a samozřejmě i Petrové Foltýn a Kostelník coby řidiči obou kamionů bailé. Jsem moc rád, že jsem mohl jet letos s Láďou Lálou. Jeho návrat do týmu po osmileté pauze přinesl nový náboj a jako navigátor se rozhodně osvědčil."

Tomečkův navigátor uzavírá svou účast na Africa Race slovy: "Jsem rád, že jsme se dostali až sem. Po prvních dvou etapách jsem byl od auta tak zbitý, že jsem skoro nemohl chodit. Tým fungoval na jedničku a jsem rád, že jsem mohl jet právě s touto partou. Do posledního kilometru jsme se rvali o co nejlepší výsledek. Díky všem za podporu."

 

 

Zdroj: http://www.tomastomecek.cz/

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3842086
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
463
2041
13466
37280
75031
3490376

Vaše IP: 54.90.237.148
Server : 2018-01-21 03:41:48

Back to Top