02.jpg

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Dlouho před startem Africa Eco Race 2015 bylo jasné, že cesta Tomečkovy 100% Tatry za čtvrtým triumfem na africké půdě bude tentokrát hodně obtížná. Kromě rychlé Elizabete Jacinto a dalších pilotů se mu do ní totiž postavil tovární tým ruského Kamazu. Zatímco Tomeček si na cestu do Dakaru přibalil navigátora Ladislava Lálu a asistenční kamion se dvěma mechaniky, Kamaz přijel se dvěma ostrými vozy a třicetihlavým týmem. Dlužno dodat, že čeští mechanici Jaroslav Žerdík a Leopold Paďour se kromě Tomečkovy tatry starali ještě o dvě tatry balais, sběrné vozy, které pořadatelům už tradičně dodal rovněž Tomečkův tým (za jejich volanty seděli Petr Foltýn a Petr Kostelník).

 

Zcela jiné zázemí Rusů znamenalo také zcela jiné závodní možnosti, ostatně, tak je to i na jihoamerickém Dakaru. Bylo to znát při opravách v bivaku, stejně jako na tratích etap, kde se kamazy často navzájem podporovaly. Tomeček s Lálou s nimi přesto dokázali po celou rally držet krok. V prvních dvou etapách zajeli druhé časy a vyhoupli se do čela, ve třetí se ale poprvé naplno projevil obrovský rozdíl v tlumičích a oba kamazy šly kupředu. Díky druhému času ve čtvrté etapě a potížím Kuprianova poskočila 100% Tatra na stříbrnou příčku, na které vydržela až do cíle sedmé etapy. Následujícího dne se jí ale několikrát v dunách odfoukly pneumatiky a česká posádka se pořádně nadřela s lopatami a nafukovacími vaky. Tříhodinová ztráta se nakonec ukázala být rozhodující, pořadí na prvních třech pozicích se i přes Tomečkova vítězství v deváté a závěrečné 12. etapě nezměnilo.

V závodě startoval také Miroslav Zapletal s polským navigátorem Bartolomiejem Bobou a Hummerem H3. Po druhé a čtvrté etapě soutěž automobilů vedli, ale v osmé etapě ze závodu vypadli.

 

 

Autor: Prokop Siwek

Zdroj: http://motorsportrevue.cz/

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3842087
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
464
2041
13467
37281
75031
3490377

Vaše IP: 54.90.237.148
Server : 2018-01-21 03:42:08

Back to Top