Cross country rallye 2013

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Tým Bonver Dakar Project se v rámci přípravy na Dakar 2014 zúčastnil v době od 13. do 19. října 2013 Rallye OiLibya. Zatímco Robert Jan Szustkowski obsadil vynikající třetí místo, Tomáš Vrátný musel v polovině soutěže odstoupit kvůli technickým problémům. Na účastníky čekalo během týdne více než 1 500 náročných kilometrů, které posádky týmu Bonver Dakar Project pojaly jako přípravu na slavnou dakarskou rallye.

Za volantem červené Tatry se opět představil Robert Jan Szustkowski, kterého navigoval Jaroslav Kazberuk a v roli mechanika jel Filip Škrobánek. V kabině modré Tatry vystřídal kazašského motoristického závodníka Artura Ardavichuse Tomáš Vrátný s navigátorem Viktorem Chytkou a mechanikem Radimem Kaplánkem.

V 1. etapě této náročné marocké rallye se Tomáš Vrátný potýkal s navigačními problémy a ztratil takřka hodinu. Ztrátu se mu ale podařilo snížit a na nejrychlejší Elisabete Jacinto tak rodák z Ostravy ztratil v cíli přes dvacet minut. Necelou minutu za touto zkušenou portugalskou závodnicí jedoucí s vozidlem MAN dorazil do cíle 1. etapy Robert Jan Szustkowski. Ten se v 2. etapě potýkal s technickými problémy a na své červené Tatře musel přímo na trati měnit poloosu. Kvůli této opravě přijel pozdě do cíle a obdržel čtyřhodinovou penalizaci. Zato Tomáš Vrátný převedl bezchybnou jízdu a obsadil druhé místo, na které se posunul i v průběžném pořadí.

Naděje českého motoristického závodníka na celkové pódiové umístění však pohasly v polovině soutěže. Ve 3. etapě došlo u jeho Tatry k utržení páky řízení a Tomáš Vrátný se svou posádkou byl nucen odstoupit z bojů o vítězství. Barvy týmu Bonver Dakar Project tak ve zbývajících třech částech hájil pouze Robert Jan Szustkowski, který jako jediný dokázal konkurovat Elisabete Jacinto. Ve 4. etapě na ní ztratil necelých pět minut, v 5. a 6. etapě ji však porazil. V předposledním závodním dni byl dokonce nejrychlejší ze všech kamionů. I přes čtyřhodinovou penalizaci obdrženou v úvodu závodu tak Robert Jan Szustkowski obsadil v konečném celkovém hodnocení kamionů vynikající třetí místo a potvrdil tak skvělou formu, kterou bude chtít se svou posádkou potvrdit i na samotné dakarské rallye. Na tu se tým Bonver Dakar Project nyní usilovně připravuje v Kopřivnici.