09.jpg

Cross country rallye 2012

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Ačkoliv dnešních 415 kilometrů mělo být dle organizátorů spíše lehčího charakteru, přinesla čtvrtá etapa mnoha závodníkům problémy a sledovat souboje v jednotlivých kategoriích bylo více než zajímavé..

Souboj v motocyklech byl po dvou dnech velice těsný, Oscar Polli ztrácel na Norberta Duboise pouhé tři vteřiny. Úvodní část etapy však Duboisovi vůbec nevyšla a hned z toho byla téměř půlhodinová ztráta. Ve střední části však Francouz přidal do kroku a lehce z Polliho náskoku ukrojil, finiš pak byl již jednoznačně Duboisovou záležitostí, a tak byl rozdíl v cíli jen deset minut. I tak se samozřejmě Polli posouvá do vedení. Třetí místo si výrazně upevnil Xavier Moreau.

V automobilech se čekalo, že Jean-Louis Schlesser potvrdí nástup ze včerejška a nasadí k dalšímu trháku. Jaké tedy bylo překvapení, když již před prvním kontrolním bodem Schlessera dojel a předjel Jacky Loomans. Třetí byl zpočátku vítěz úvodního speciálu Regis Delahaye, jeho ztráta však již od úvodu činila deset minut. Na druhém mezičase Loomans náskok na Schlessera ještě o něco málo navýšil, nicméně nedaleko před cílem Schlesser přeci jen Loomanse předjel, byť celkový čas měl díky pozdějšímu startu lepší Belgičan. To ovšem neznamená, že byl Schlesser v cíli první - vynikající výkon ve druhé polovině etapy předvedl Delahaye, který oba soupeřící jezdce předjel a díky tomu stáhl svoji celkovou ztrátu na Schlessera na polovinu.

Významné změny přinesla dnešní etapa v kategorii kamionů. Elizabete Jacinto startovala díky včerejšímu vítězství o osm minut před Tomášem Tomečkem, nicméně záhy po startu podobně jako mnozí další závodníci zapadla, čímž získal Tomeček slušný náskok. V jednom místě však zvolil Tomeček poněkud delší trasu, a tak jej Jacinto dojela, což však nemělo dlouhého trvání: záhy opět musela zastavit, čímž si český jezdec vyzískal již půlhodinový náskok. Následně Portugalka pořádně zabrala a deset minut stáhla, nicméně nedaleko za druhým kontrolním bodem se jí krutě nevyplatila snaha nalézt další zkratku.

Celou situaci, na níž Jacinto (a Yves Fromont s buginou, který jel s ní) doplatila půlhodinovou ztrátou, znázorňuje níže uvedený obrázek. Namísto předepsané trasy (oranžově) se Jacinto pokusila zabočit dříve doleva, čímž sice získala mnoho času, následně si to však namířila úplně jinam (trasa, po níž jela, je vidět modře; jednotlivé body jsou od sebe vzdáleny pět minut), a tak jí nezbývalo, než se otočit zpět. Chvíli dokonce jela zcela v protisměru (možná dotyčnou zkratkou minula waypoint, a tak se musela vracet).

Oproti tomu Tomáš Tomeček neměl po zbytek etapy žádný problémem a ve výsledku porazil Jacinto o téměř hodinu. Skvěle si Tomeček vedl i v absolutní klasifikaci: před ním jeli pouze tři nejrychlejší automobily a pak s jistým odstupem Vincent Demonceaux, ten však na posledním úseku etapy zůstal stát. Tomeček se díky tomu posouví na čtvrté místo celkově.

Novoroční etapa čítá 315 kilometrů, měla by nicméně být s výjimkou navigace náročnější než ta dnešní. Závodníci stále ještě setrvají v marockých horách.

Pořadí po 4. etapě - motocykly
1. Oscar POLLI, KTM 17:14:57 hod
2. Norbert DUBOIS, KTM +9:54 min
3. Xavier MOREAU, KTM +1:43:33 hod

Pořadí po 4. etapě - automobily + kamiony
1. Jean-Louis SCHLESSER, Schlesser Original 13:42:53 min
2. Regis DELAHAYE, MD Rallye +5:48 min
3. Jacques LOOMANS, Nissan Overdrive +22:25 min
4. Tomáš TOMEČEK, Tatra +1:52:11 hod
5. Elisabete JACINTO, MAN +2:33:33 hod
6. Yves FROMONT, Buggy +2:47:24 hod
(závodníci na kamionech jsou uváděni kurzívou)

 

Zdroj:Jiří Hasman, Africa Race

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
118
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3841243
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
258
2063
11220
35034
75031
3488130

Vaše IP: 23.22.240.119
Server : 2018-01-20 05:53:14

Back to Top