03.jpg

Cross country rallye 2008

wvef.org
спасибо ivideosoft.com
Image Bivak je jedním z magických slov dakarské rallye. Je ztělesněním pospolitosti a toho, jak s celé velké startovní pole rozpouští na trati a dává dohromady. Jaký byl v Maďarsku a Rumunsku?

Je zajímavé, že pořadatelská A.S.O. zvolila pro etapy i bivak jiné názvy, jako by byly významově odlišné: co je na Dakaru speciálka, to zde byla tzv. selektivní sekce. Co je na Dakaru nazýváno bivakem, to byla na CER tzv. servisní zóna a nebo asistenční zóna. Pokud vám tyto termíny připomínají klasické rallye, pak nejste daleko od pravdy, neboť úvodní podnik tzv. Série Dakar jí byl blíže než klasickému maratónu.

Zatímco v Africe vznikají bivaky na letištích kvůli dlouhému přesunu spousty pořadatelského materiálu letadly, a tudíž jsou umístěny zcela mimo obydlené oblasti, zčásti i za účelem zabránění konfliktním situacím s místním obyvatelstvem, zde šla rallye lidem naopak vstříc. Například v Baia Mare byla servisní zóna umístěna po dva dny přímo na hlavním náměstí a přilehlých ulicích. Lidé šli ráno do práce a měli evropský Dakar jako na dlani. Některé týmy v servisní zóně i bydlely, ale dost bylo těch, kdo si zajistili hotelové ubytování a do zóny skutečně přijeli ráno jako při rallye, vyzvedli vozidlo, dovezli jej zpět po selektivní sekci, odjeli na novou a večer zase do hotelu. Mechanici byli zpravidla těmi, kdo se od vozů nehnuli. Náš tým zůstával i přes noc v servisní zóně a využil zázemí týmového karavanu i s přívěsem, někteří mechanici spali na korbách asistenčních tatrovek. Autor článku si roztáhl stan na asfaltu mezi asistenčními vozy a spal v něm...

Na startu v Budapešti stály v zázemí na Náměstí Hrdinů jen závodní vozy. Všechny doprovody nalezly útočiště v obrovském areálu u nedalekého atletického stadionu Ferencze Puskáse a odtud se také odebíraly na trasu. První servisní zóna se nacházela na poli přímo u dojezdu úvodní speciálky u městečka Vadás. V Baia Mare, jak už bylo zmíněno, byla soutěž na náměstí v přesně ohraničeném prostoru, kam nikdo nesměl. V Debrecínu to bylo podobné, soutěž našla útočiště v areálu místního sportovního komplexu. Rallye sem přijela pouze přenocovat, ale po dvou úsecích v rumunských horách bylo na čem pracovat. Tisíce lidí sledovalo příjezd a působení týmů v servisu zpoza plotu. Pak už se rallye přestěhovala na základnu ve Veszprému, kam naopak mohl kdekdo, ale prostotu bylo i pro příchozí dost.

Jedním z nejpůvodnějších znaků afrických bivaků je společná kuchyně a jídelna zároveň, tedy catering. Ten na Středoevropské rallye odpadl. Pořadatelé si situaci zjednodušili tím, že dali týmům pokyn, aby si stravu zajistily ve vlastní režii. I o nás se kolega Luboš staral jako o vlastní a příkladně krmil naše hladové krky. Závodní posádky už tedy nebylo možné potkat procházející se po bivaku tak často jako na Dakaru, našly totiž útočiště v hotelu.

Pořadatelé veškerý svůj materiál nakládali do nákladních aut místo letadel. Press room byl jen jednou umístěn v rozkládacím stanu po dojezdu první speciálky, jinak se vždy nacházel v nějaké budově. Ředitelství soutěže a služby závodníkům byly umístěny v unikátním rozkládacím návěsu. Organizačních vozidel (tradiční pruhované Toyoty) bylo potřeba mnohem méně, ale na pokrytí kontrolních bodů a pro televizi to stačilo.

Přesto lze říci, že ten, kdo fandí Dakaru a zajímá se o techniku vozidel, musel si v bivaku ve Veszprému přijít na své. Servis a servisní práce měl jako na dlani. Každý zažil to vzrušující šimrání ze spousty krásné techniky na malém prostoru, i když posádek byla v Maďarsku a Rumunsku proti Dakaru polovina a asistenčních vozidel jakbysmet. V Africe by se bez zaplacení tučného startovního do bivaku nikdy nepodívali.

Jiří Vintr

Zapalovače Zippo

Světlo modeluje

Hlavním partnerem portálu Dakar.cz je obchodní dům Hocker.cz

Kuchyňské dozy

Kuchyňská svítidla Cucina...

Zippo zapalovače klasika on-line Karnevalové kostýmy a masky pro karneval | Karnevalové kostýmy a masky

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837921
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1322
2007
3329
27143
75031
3480239

Vaše IP: 54.83.81.52
Server : 2018-01-16 21:51:21

Back to Top