Cross country rallye 2003

wvef.org
спасибо ivideosoft.com

Celý článekV bývalém vojenském prostoru, ve Stráži pod Ralskem jste mohli být v sobotu 10. května svědky druhého závodu seriálu MČR v cross country rally. Devatenáct vozů na startu , včetně rally pravidelnosti se pustilo po nočním dešti na osmdesát kilometrů dlouhou trať.

Skládala se z 13 ti rychlostních zkoušek na převážně hlinitopísčitém podkladu. Charakter tratě nedovoloval nasadit jezdcům závratné tempo, protože v sypkém podloží se brzy vytvořily hluboké koleje a poměrně technická trať procházela úzkými koryty lesních cest. Organizátoři, známí svými drobnými překvapeními, ani letos nezklamali.

Fotogalerie

Volit pneumatiky na tento závod bylo dopředu obtížné, neboť pneumatiky do písku nepracovaly tak, jak by se od nich očekávalo, hlavně na mokrých hlinitých výjezdech a hrubé terénní vzorky se chtěly mnohokrát „zahrabat“. Malá kola utonula v hlubokých kolejích a jenom takto špatně zvolené obutí vyřadilo posádku Kala – Staňka s Mitsubishi Pajero . Jen několik kilometrů před cílem se po defektu zahrabal vůz do písku v hlubokých kolejích tak, že nebyl schopen vyjet vlastní silou.

Fotogalerie

V prvním neměřeném průjezdu , se jezdci seznamovali s tratí jednotlivých RZ. Pro většinu posádek byla trať zcela nová, a tak jen Burda a Říš věděli o čem to je. Standardní vítěz Říš, se svým stařičkým Cherokee bojoval o prvenství s Burdou . Ve Stráži byl dobře naděný podvozek alfa omega úspěchem. Důkazem je třináctistovkař Zapletal, kterému rozbitý terén nedělá problémy a lehký Jimny (T2),se speciálně zkonstruovaným podvozkem ukazuje silnějším a těžším vozům v kategoriích menších úprav (T1,TH), záda.

Fotogalerie

Chytkovi se smrskly zadní pružiny a poněkud skákavá jízda se změnila v boj o cenné sekundy s Přibylem. Na Přibylově Nissanu diesel (T1),je vidět měkký podvozek, který nedovoluje vést poměrně těžký vůz vyšší rychlostí přes nerovnosti přímým směrem. Sobotní boj s Viktorem, Jiří Přibyl prohrál, a možná že k tomu přispěla skutečnost, že po dakarských zkušenostech nepoužíval v bezdušových pneumatikách duše. V závodě dvakrát vyzul gumu a v poslední RZ jel 14 km na roztrhané pneumatice.

Fotogalerie

Před poslední, okruhovou rychlostní zkouškou byl na čele Miroslav Říš,s Josefem Mařicou (Jeep Cherokee TH), před manžely Burdovými (Nissan Navara T2) a Zapletalem s Korejzem (Suzuki Jimny T2) Bohumil Burda tentokráte bojval až do konce, snad taky proto, že ho mrzel pařez ze Šternberka. V závěrečných kilometrech porazil Říše a zvítězil. Podvozek nového Burdova vozu je postaven v T2 a Říš jede sériovku TH. Jestli bude chtít Mirek Říš vyhrávat absolutně, bude muset patrně přitvrdit v technice.

Fotogalerie

V kategorii Československého poháru se odehrával zajímavý atak Davida Žitníka,na Miroslava Zapletala. Zapletala neporazil. Žitník na těchto závodech v podstatě testuje vůz, se kterým směřuje k vyšším metám. V čs. poháru skončil třetí Honza Šírer na Suzuki Jimny, který „bodoval“ na jedné z časovek. David Žitník byl druhý za Zapletalem. Vložený závod quadu vyhrál pohodový Prokop, před Kováčem a nejmladším Balcarem – Milošem. Terén ve Stráži je poměrně členitý a rychlostní zkoušky byly zajímavé. Škoda jen, že byly tak krátké. Soutěžící v jízdě pravidelnosti měli dost našponované limity a ti, jež volili ve výběru limitů (myslím si, že to je super nápad) ten kratší, nestíhali. V rally pravidelnosti zvítězil Hájek se Spisarem, Mercedes G, před Pokorným se Svobodou . Po druhém závodě tedy zůstává v průběžném vedení TipCars CCR 2003 , Pokorný – Svoboda , s Nissanem Patrol. autor: Marek Chytka, Dakar.cz Výsledky: CS pohár 1. Bohumil Burda - Hana Burdová / Nissan Navara / T2 2. Miroslav Říš - Josef Mařica / Jeep Cherokee / TH nad 2000 3. Miroslav Zapletal - Přemysl Korejs / Suzuki Jimmy / T2 CCR pravidelnost 1. Radim Hájek - David Spisak / Mercedes / CCR 2. Petr Pokorný - Jan Svododa / Nissan Patrol GR / CCR 3. Zdeněk Šlégr - Pavel Kovanda / Nissan Patrol GR / CCR ATV 1. Pavel Prokop / Suzuki / ATV 2. Atilla Kováč / Polaris / ATV 3. Miloš Balcar / Yamaha / ATV MČR CCR 1. Bohumil Burda - Hana Burdová / Nissan Navara / T2 2. Miroslav Říš - Josef Mařica / Jeep Cherokee / TH nad 2000 3. Miroslav Zapletal - Přemysl Korejs / Suzuki Jimmy / T2